Pénzváltás - Trieszti Turista

Pénzváltás

Alapvetően ne válts pénzt, inkább használj bankkártyát!

Olaszországban – ahogy az egész Európai Unióban – minden kereskedőnél lehet kártyával fizetni. Ha megkérdezik, hogy forintban vagy euróban szeretnél fizetni, akkor valójában az a kérdés, hogy a terminál üzemeltetője (forintban) vagy a te bankod (euróban) fogja a pénzváltást intézni. Hogy melyik a kedvezőbb azt neked kell eldönteni anélkül, hogy a szükséges információk (terminál üzemeltető és a bankod váltási díjai) a rendelkezésedre állnának. A tapasztalat szerint nagy különbség nincs.

Mivel csak az eladási összeget üthetik be a gépbe, nincs lehetőség kártyás fizetésnél borravalót adni, ha mégis szeretnéd megköszönni a felszolgálók kedvességét, akkor azt külön, készpénzben kell odaadnod.

Ha készpénzzel szeretnél fizetni, akkor három lehetőséged van, hogy euróhoz juss.

Fontos tudni, hogy mind a magyar, szlovén és olasz határátlépésnél személyenként maximum 10.000 eurónak megfelelő készpénz lehet nálad. A 100 és 200 eurós címleteket nem kötelező elfogadniuk a boltosoknak, csak ha a vásárlás összege ezt indokolja, 500 eurós bankjeggyel pedig csak a Nemzeti Bankban van esélyetek. Szóval ötvenesnél nagyobb címletet ne hozzatok.

Kihozol forintot és itt váltod euróra. Reméljük mindenki számára világos, hogy ez egy rossz üzlet lesz, az olaszoknak (meg úgy általában Magyarországon kívül az egész világnak) a forint csak egy furcsa papírdarab, adnak érte valami pénzt, de nem sokat. Mivel itt nincsenek pénzváltók, egy bankba kell bemenned, ha mindenképpen így akarsz pénzt veszíteni.

A kártyádról kiveszel eurót. Ha euróban van a pénzed, akkor ezt viszonylag kis költséggel megteheted, ha viszont forint kártyáról akarsz levenni eurót, meg leszel sarcolva rendesen. Az átváltási díj mellé még egy fix 5-10 eurós tranzakciós költséggel számolhatsz pénzkiadó automatától függően.

Magyarországon váltasz egy pénzváltóban vagy bankban. Ha nincs euró alapú bankkártyád, ez a legköltséghatékonyabb módja az euróhoz jutásnak, és ha a megmaradt eurót nem vásároltad el valamelyik szupermerkátóban hazaindulás előtt, viszonylag kis veszteséggel vissza is válthatod forintra.